1391149434 andorra
Андорра

Князівство Андорра - це маленька незалежна країна, що знаходиться в Піренеях , на півдні Європи , між Францією та Іспанією . Тут , на високогір'ї , взимку сніг в надлишку і сонце світить круглий рік , завдяки середземноморської орієнтації даній території. Територію Андорри всього 468 km2 , хоча важко уявити велику щільність пам'яток. Численні пропозиції розваг і проведення часу для всіх бажаючих ,культурну пропозицію і найвищий рівень вишукувань гастрономів європейської кухні , вечірні та нічні розважальні заходи , і, звичайно сніг і гори , як центр сузір'я позитивних емоцій , яким є Андорра .

 

Історія
   Перша лижна станція була офіційно відкрита в 1957: підйомник Пас де ла Каса ,який функціонував за допомогою мотора вантажної машини . В даний час існує дві зони катання: Грандваліра і Вальнорд . Обидві станції в сумі нараховують 110 підйомників з пропускною здатністю 156.000 лижників на годину. У 2012 , вже на протязі 60 -и років з заснування першого фунікулера , в Андоррі проходять міжнародні заходи з зимових видів спорту, такі як Кубок світу з гірських лиж .

 

 

Віза

Андорра не має власного аеропорту та має відкриті кордони з Іспанією і Францією , через які і здійснюється в'їзд на територію Князівства. Для в'їзду необхідно отримати візу будь-якої держави ЄС , яка підписала Шенгенську угоду . Віза оформляється в посольстві Іспанії на Україну. Віза може бути отримана також в посольствах Андорри в Парижі чи в Мадриді і при перетині кордону.

Для в'їзду необхідно отримати Шенгенську візу або національну візу Іспанії чи Франції , хоча сама Андорра не входить в Шенгенську угоду. Віза також видається в посольствах Андорри в Парижі та Мадриді , для цього необхідно представити в консульський відділ заповнену анкету , 4 фотографії та ксерокопію першої сторінки чинного закордонного паспорта. Також можливе отримати в'їзні документи при перетині кордону країни.

Без оформлення спеціальної візи перебування офіційно дозволено на строк до 3 -х місяців, проте обмеження терміну застосовується на практиці тільки щодо осіб , які порушують громадський порядок. Обмежень на пересування по країні немає.

 

ПОСОЛЬСТВО ІСПАНІЇ І АНДОРРИ В УКРАЇНІ

Адреса: м. Київ, вул. Дегтярівська, 38/44
Телефони: (+38 044) 213-04-81, 213-18-58
Факс: (+38 044) 213-00-31, 213-38-15
 


ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ІСПАНІЇ І АНДОРРІ

Адреса: España, 28043 Madrid, Ronda de la Abubilla 52
Телефони: (+3491) 748-93-60, (+3491) 388-71-78
Факс: (+3491) 759-03-28
E-mail: emb_es@mfa.gov.ua, ukremb@terra.es, ukremb@ukremb.e.telefonica.net

 

Митниця

Ввезення і вивезення валюти не обмежений. Заборонено ввезення наркотиків і наркотичних препаратів, зброї та боєприпасів без відповідних дозволів. Дозволено безмитне вивезення не більше 1 кг. кави , до 200 гр. чаю , не більше 4 кг. сиру , не більше 5 кг. кондитерських виробів , до 75 гр. духів і 375 мл . одеколону , а також алкоголь: понад 22 % - до 1,5 л . , до 22 % - до 3 л . , столове вино - до 5 л . , до 300 сигарет або 150 тонких сигар або 75 товстих сигар і до 400 гр. тютюну. Решта товари ввозяться з розрахунку трохи більше 504 євро на одного дорослого і 259 євро на одну дитину.

Заборонено вивезення без спеціального дозволу предметів і речей , що представляють історичну або художню цінність. Ветеринарний і агрономічний контроль на кордоні досить жорсткий .

 

Гроші

Своєї валюти Андорра не має, в якості законного платіжного засобу являється Євро (Euro). В одному євро 100 центів. В обороті банкноти номіналом в 5 , 10 , 20 , 50 , 100 , 200 і 500 євро , а також монети номіналом в 1 , 2 , 5 , 10 , 20 і 50 центів.

 

Клімат

Cубтропічний, гірський, пом'якшений впливом Середземного моря. Середня температура в січні -грудні від +2 до -2 С, а в червні -липні - від +15 C до +20 С, причому вдень навіть взимку температура на схилах вище 0 С. Яскраво виражена висотна зональність , тому в залежності від висоти даній місцевості над рівнем моря і розташування на гірському схилі , характер погоди може помітно відрізнятися навіть у межах одного району.

У рік в середньому буває до 250 сонячних днів , що робить країну самим сонячним гірським районом Європи. Взимку часті рясні снігопади. Середньорічний рівень опадів (що випадають , як правило , вночі) - від 770 до 1100 мм. З жовтня по травень випадає найбільша кількість опадів.

 

 

Транспорт

Через повну відсутність залізничної системи і власних аеродромів , всі перевезення в країні здійснюються лише автотранспортом. Рейсові автобуси охоплюють практично всю територію Андорри, всі її міста і гірські курорти, причому в більшості випадків кінцеві станції маршрутів розташовані прямо біля станцій підйомників. Спеціальні автобусні маршрути " Скі Бус" курсують кожні 15-20 хв. від підйомників до прилеглих міст і назад. Ціна квитка ( в одному напрямку) на рейсові маршрути - близько $ 4 , " Скі Бус" - близько $ 2. Автобусні лінії працюють з 9.00 до 18.30 за графіком 1 рейс в 1,5 години. Від гірськолижних станцій в центр останні рейсові автобуси відходять в 18.30. Підйомники і канатні дороги працюють за графіком, що встановлюється адміністрацією курорту, але зазвичай до 17.00.

Правила руху нічим не відрізняються від прийнятих у Західній Європі, тільки за наявності очок необхідно завжди мати з собою запасну пару . Андоррці вважаються дуже дисциплінованими і законослухняними водіями, але, тим не менш, часто не дотримуються швидкісні обмеження і правила обгону.

Таксі діють тільки всередині міської межі або до станцій підйомників. Таксі найкраще викликати по телефону , але термін очікування зазвичай перевищує 1 годину. Середня вартість найму таксі - $ 5 ( за машину) , до підйомників - $ 20 ( за машину). Чайові не обов'язкові, але вітаються.

Оренда автомобіля можлива тільки за наявності кредитної карти і міжнародних водійських прав . У вартість оренди зазвичай не входить вартість бензину , але включається страховка (страховий поліс необхідно завжди мати з собою).

 

Медицина

Спеціальних щеплень не вимагається . Страхування обов'язково . Медицина платна , перша допомога буде надана безкоштовно , подальші дії і лікування оплачуються за полісом.

 

 

Потрібно знати

Більшість жителів - католики. В силу історичних традицій римсько -католицька церква має в країні дуже великий вплив.

 

Офіційні свята і вихідні дні

1 січня - Новий рік (вважається робочим днем ) .
6 січня - Богоявлення .
14 березня - День Конституції.
Квітень - Страсна п'ятниця і Пасхальний понеділок .
1 травня - День праці .
1 червня - Вознесіння .
12 червня - П'ятидесятниця .
24 червня - День Св. Іоанна , покровителя Андорри.
Перша субота серпня - Свято Андорра -ла- Велья.
15 серпня - Успіння .
8 вересня - День Андорри , головне державне свято .
1 листопада - День всіх святих.
4 листопада - День Св. Карла Борромейского , покровителя Андорри.
8 грудня - День Непорочного зачаття.
21 грудня - День Св. Томаса.
24-26 грудня - Різдво.

 

 

Фестивалі та свята
Тут щорічно проводяться міжнародні фестивалі класичної музики і джазу. Однак мова йде лише про розваги, що не суперечать католицькій моралі, в якій виховане переважна більшість підданих князівства.

Тут проводиться багато різноманітних відкритих концертів, загальних і локальних ( практично в кожному населеному пункті проводиться свій фестиваль) святкувань з музикою і народними танцями. Найбільш популярні у туристів національний фестиваль "Маре -де- Дью -де- Мерітсель " - національний фестиваль Діви Марії, що проводиться 8 вересня в Мерітсель ( 7 км . На північний схід від столиці) , і численні " сільські фестивалі ", ціла низка яких проводиться в період з липня по вересень.

Щорічно , в першу суботу серпня , в районі площі Пласа- ла-Побла проводиться грандіозний триденний фестиваль на честь свята Андорра -ла- Велья. У період новорічних і різдвяних свят в Енкампі проводяться барвисті дитячі свята .

 

Географічне положення

Андорра розташована на південному заході Європи, на східних схилах Піренейських гір між Францією та Іспанією . Територія Андорри гориста, розсічена кількома високогірними долинами, велика частина країни лежить не висотах понад 900 м. над рівнем моря. З північного сходу на південний захід країну перетинає річка Валіра і Ар'єж , а гірські схили усіяні безліччю невеликих льодовикових озер і джерел мінеральних та термальних вод.

Найвища точка країни - вершина Кома - Барлінек-Barlinek ( 2942 м.) на північному заході. Загальна площа країни всього 450 кв. км ., що перевищує за розміром тільки Монако , Сан-Марино та Ліхтенштейн , і робить Андорру одним з найменших держав світу .

Столиця Андорра -ла- Велья.

 

 

Політична система

Офіційно Андорра вважається князівством, однак після прийняття конституції в 1993 р. країна фактично є самоврядною демократичною республікою. Співправителями країни є президент і єпископ іспанського міста Сео- де- Урхель, представлені намісниками ( вігье ) . Внутрішнє самоврядування зберігає широкі автономні права, здійснювані через виборний орган - Генеральна Рада ( в минулому - Рада Землі) в кількості 28 членів, що обираються по 2 від кожного приходу, плюс 14 за загальним списком, причому виборчі права надані тільки андоррскім підданим. Рада призначає уряд ( Виконавча рада ) у складі 8 керівників центральних міністерств і відомств, очолюване головою .

Адміністративно - територіальними і церковними одиницями країни є парафії, керовані муніципальними радами з 10 радників, з числа яких обираються мер і його заступник.

 

Населення

Близько 67 тис. осіб, з яких 84 % становлять іноземні громадяни, які мають посвідку на постійне проживання в країні, корінними Андорри вважаються всього 11 тис. осіб (менше третини всього населення). Етнічний склад: іспанці - 61 % , Андорри - 30 % , французи - 6 % , інші - 3 %. Крім того , в Андоррі живе велика група громадян Скандинавії, Британських островів і ін

 

 

Державна мова

Державна мова - близька до іспанської - каталонська, а також власне іспанська та французька мови. Багато жителів Андорри володіють англійською та іншими мовами.

 

Робота установ

Банки відкриті з 9.00 до 16.30-17.00 (перерва на обід - з 12.00 до 14.00) .

Більшість магазинів працює в будні з 9.30 до 20.00-21.00, обідня перерва в більшості невеликих магазинів з 13.30 до 16.30, універмаги і супермаркети працюють без обіду. По неділях магазини закриваються зазвичай о 19.00.

 

Електрика

Напруга в мережі 240V , 50 Hz.

 

Пам'ятки

Андорра - дуже древня країна - перша згадка про Андоррці виявлено в латинських хроніках II в . до н. е. . Країна не може похвалитися великою кількістю архітектурних пам'яток, хоча в достатній кількості і збереглися римські мости, руїни арабських фортець і середньовічні храми, але зате високогірні курорти країни за рівнем сервісу і природним умовам входять до числа кращих гірських районів Європи. Головне, що приваблює до Андорри туристів з усього світу, це саме її гірські схили.

Головна визначна пам'ятка столиці - оздоровчий комплекс Кальдеа в східному передмісті столиці - Ліс - Ескальдес, що є найбільшим термальним комплексом Західної Європи. Під скляним куполом на площі близько 600 кв. м. розташовані десятки басейнів з термальною водою ( +30-52 С), з плином і без , джакузі і каскади , гроти і водоспади, ультрасучасні бальнеологічні оздоровниці, десятки лазень і саун всіх видів і самої екзотичної архітектури, що використовують місцеві термальні сильно мінеральні води, солярії і гейзери. У комплекс входять також безліч масажних кабінетів, VIP- клуб, бари і ресторани, спортмайданчики, тенісні корти і торговий центр.

У Енкампе ( 5 км . Від столиці ) цікавий ще один з небагатьох музеїв Андорри - Національний Автомобільний Музей, що виставляє більше ста найрідкісніших автомобілів і безліч стародавніх ( починаючи з 1898 р.) мотоциклів, велосипедів та інших транспортних засобів. Також у місті можна відвідати великий спорткомплекс Енкамп Мультіапорта Сентр, церква Есглесія -Сан -Рома -де- ліс - Бонс (XII ст.), Звідси починається також і більшість маршрутів до навколишніх гірськолижних центрів, у тому числі унікальна у своєму роді канатна дорога " Фунікамп "довжиною понад 6 км .

Крім гірських лиж, в Андоррі можна займатися і багатьма іншими видами спорту, зокрема, дуже популярні піший туризм, тури на їздових собаках, верхова їзда та стендова стрільба, в якій Андорри вважаються великими фахівцями. Крихітне село Ллортс( постійне населення всього 100 чоловік) лежить серед полів тютюну в оточенні древніх гір. Це одне з найбільш незайманих місць в країні (і в західній Європі) і дуже популярне місце для ходьби пішки. У 3 годинах ходьби по долині, на захід від села, знаходиться популярний туристичний район - група мальовничих гірських озер Естаніс -дель- Ангонелла. Від гори Борда -де- Сортені ( 1970 м.) туристична стежка продовжується до озер Естані -дель- Естані і 2915- метровій горі, відомої як Пік дель- Естані . Неподалік знаходиться і крихітна романська церква Есглесія -де -Сен- Марті, що славиться своїми фресками XII- го століття в дивно гарному стані. Також цікаві своєю незвичайною архітектурою церкви Сан -Хуан- де- Казеллес, Сен- Марті- де- ла- Кортінада, Сан- Клемент -де- Пал, Сен- Мігель- д ` Енголастерс і Сен- Черні -де -наголо , а також арочний кам'яний міст Сен- Ентоні.

Отримавши дозвіл в туристичній організації , можна спробувати щастя в лові форелі. Будучи одним зі світових центрів туризму, Андорра також має розвиненою інфраструктурою проведення дозвілля - театрами, концертними залами, ресторанами, дансингами, спортивними спорудами для самих різних видів спорту і т. д. Андорра багата джерелами мінеральних і термальних вод, які використовуються як в лікувальних цілях, так і в якості природних теплоцентралей для обігріву будинків.

Іспанське місто Сео- де- Уржель,  хоч і лежить далеко за межами Андорри , називається місцевими жителями " Іспанські ворота в Андорру " і часто, з відомою часткою гумору, вважається одним з андоррських міст. Починаючи з IX століття , "Ла -Сео ", як його називають місцеві жителі, був резиденцією єпископів і графів Уржельскіх - іспанських принців - співправителів Андорри. Місто славиться своїми старовинними будівлями - собором XII століття Катедраль -де -Санта- Марія на південній стороні центральної Пласа- дель -ОМС - це одне з найбільш видатних споруд романського стилю в Каталонії. Незважаючи на те, що собор неодноразово піддавався різним реконструкціям і переробкам, він зберігся в досить високого ступеня незмінним з тих пір, як був побудований. Всередині собору розташований унікальний "музей Діочеса " - єдине у своєму роді збори фресок , священних писань і церковного начиння , плюс рідкісний експонат - тисячолітній " Беатус " - ілюстрований рукописний манускрипт з описом Апокаліпсису.

 

Традиційна кухня

Як такий, "своєї" кухні в країні немає, більшість традиційних страв запозичено з каталонської або французької кухні, але при цьому вони все ж несуть відбиток національних кулінарних традицій - навіть відомі страви готуються більш просто, по- домашньому.

Найбільш популярні приготоване на грилі асорті з різних сортів м'яса - " ла парілліда " , асорті з морепродуктів " маріскада " , кролик в томатному соусі - " кунільо " , смажений ягня "хай " або " сай " , смажений бекон з картоплею і капустою - " трінсат " , форель по- андоррськи , качка -гриль з квасолею або яблуками , густий м'ясний суп " ескуделла " , рибний суп " порусальда " та ін Гарні місцеві ковбаси і бекон , які використовуються в багатьох " рецептурах " , а також подаються і як самостійні страви з гарніром і спеціями.

 

Чайові

Чайові потрібно давати портьє, офіціантам барів і ресторанів, водіям автобусів і таксистам .

 

Корисна інформація:

Телефонна довідкова - 111

Тарифи станцій